Iako se toliko govori o važnosti oralne higijene i stalno ističe koliko je bitno brinuti o zubima i redovito posjećivati stomatologa kako bismo sačuvali zube što duže zdravima i dalje postoji uvriježeno mišljenje da je trudnoća jedan od uzroka propadanja i ispadanja majčinih zubi jer, navodno, plod nadoknađuje manjak kalcija onim iz majčinih zubi.
Naravno da beba za razvoj kostiju i zubi treba više kalcija, ali tijelo iskorištava zalihe kalcija iz majčinih kostiju, a ne zubi. Problemi sa zubima u trudnoći se najčešće pojavljuju zbog nedovoljne ili nepravilne oralne higijene i zbog pojačanog rada hormona, zbog čega se povećava i mogućnost nastanka zubnih infekcija.
Djetetovi zubi se počinju razvijati već u maternici i zato je vrlo važno da i tijekom trudnoće majke brinu o svom oralnom zdravlju, redovito posjećuju stomatologa i vode računa o pravilnoj i raznovrsnoj prehrani punoj vitamina i minerala.
Brojna istraživanja su pokazala da trudnoća ne uzrokuje nužno pojavu zubnog karijesa, ali postoji nekoliko razloga zbog kojih se karijes lakše razvija baš u tom razdoblju.
Ako želite spriječili neželjene komplikacije sa zubima, a planirate trudnoću, svakako je preporučljivo posjetiti stomatologa ranije i popraviti zube na vrijeme.
Za trudnice s normalnim tijekom trudnoćom, ne postoji nijedan razlog zbog kojeg ne bi mogle obaviti pregled i manje popravke zubi i tijekom trudnoće, a u tom razdoblju jedino preporučljivo izbjegavati rendgensko snimanje i komplicirane stomatološke zahvate zbog štetnog utjecaja boli na živčani sustav bebe.
Ako je vaša trudnoća rizična, stomatolog će i sam preporučiti odgodu tretmana.
Tijekom trudnoće struktura zubi ostaje ista, ali nagli porast progesterona i estrogena u ženskom tijelu uzrokuje jaču prokrvljenosti zubnog mesa. Desni postaju otečene i osjetljive i kod slabe brige o zubima, osjetljivi zubi postaju idealna podloga za rast bakterija i pojavu tzv. trudničkog gingivitisa.
Najbolji način sprječavanja ove neugodne pojave, čak i kad desni počnu krvariti, je temeljito četkanje zubi i redovita njega i briga o zubima.
U prvim mjesecima trudnoće buduće majke često imaju problema s povraćanjem i pojavom refluksa. Zbog povraćanja i mučnina, pojačana kiselosti sline može oštetiti zubnu caklinu, a mlade mame mogu osjetiti i gađenje prema zubnoj pasti i četkanju zubi.
Ako ste primijetili da vam okus omiljene paste više ne odgovara, promijenite ju, istražujte i otkrijte okus koji vam odgovara. Nakon povraćanja, zube je najbolje isprati običnom vodom ili zubnom vodicom koja sadrži fluorid i očetkati ih tek nakon nekoliko sati dok se zubna caklina, omekšana kiselinom, ne oporavi. Ako imate problema s mučninama i povraćanjem, rasporedite obroke u manje i češće porcije i izbjegavajte pretjeran unos šećera.
Kako biste sebi i bebi osigurali dovoljno vitamina i minerala za zdrave zube, vodite računa o pravilnoj i raznovrsnoj prehrani, punoj voća i zelenog povrća, žitarica te mliječnih proizvoda bogatih kalcijem.
Ponekad se, iako ste poduzeli sve mjere da zaštitite svoje i bebine zubi, ipak pojavi karijes na vašim zubima i u tom slučaju je drugo tromjesečje trudnoće najsigurnije vrijeme za posjetu stomatologu i manje popravke.
Osim higijene i redovitim kontrolama, majke mogu utjecati na kvaliteti bebinih zubi i dodatnim unošenjem fluora.
Zato, bez straha, samo nastavite redovito prati zube, hranite se što više voćem, povrćem i mliječnim proizvodima i nakon povraćanja isperite zube. Posjetite zubara barem jedanput tijekom trudnoće kako biste na vrijeme primijetili karijes i sve će biti u redu. I naravno, uživajte u rastu tog malog bića u vama. Dok ste vi dobro i ono će rasti bez problema!
Ako imate dodatnih pitanja ili trebate savjet, nazovite nas ili posjetite. Sretno!
[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]