Dentalna radiologija

You are here: Home / Dentalna radiologija

Što je dentalna radiologija?

Dentalna radiologija bavi se snimanjem dijelova zubi i kostiju unutar usne šupljine i omogućava stomatologu lakše i brže planiranje terapije i liječenja zubi. Kako bi naši pacijenti dobili što bržu i kvalitetniju uslugu, intraoralno retroalveolarno snimanje zubi mogu obaviti bezbolno i bez čekanja u našoj ordinaciji.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o dentalnoj radiologiji:

    Kako izgleda snimanje zubi?
    Zubi se snimaju poput ostalih dijelova tijela. Pacijent čvrsto drži bradu i čelo naslonjeno na stalku dok se rendgenska cijev i film koordinirano rotiraju oko njegove glave te snimaju lijevu i desnu polovicu čeljusti i frontalnu regiju glave.

    Kako nastaju i čemu služe rendgenske snimke?
    Rendgenske zrake prolaze kroz tkiva različite gustoće i različito se apsorbiraju pa stomatolog lako prepoznaje sjene različitih struktura na snimci: umjetne materijale korištene za stomatološke radove, poput plomba, krunica i implantata s najizraženijim sjenama zbog najjače apsorpcije zraka, zubno tkivo i kosti koje se vide nešto slabije i meka tkiva, poput kože i sluznica, koja se zbog slabe apsorpcije često i ne vide.

    Je li rendgensko snimanje štetno?
    Današnji uređaji za digitalno snimanje imaju izuzetno nisku razinu zračenja jer umjesto filma koriste osjetljive senzore što omogućava češće snimanje zubi i predstavlja manju opasnost za pacijenta. Izlaganje RTG zrakama kod današnjih uređaja traje od 0,1 – 0,3 sek., a nalaz se učitava već nakon 30 sekundi. Uređaji su često smješteni u samoj ordinaciji jer više ne zahtijevaju izolirane prostorije.

    Kome se ne preporuča RTG snimanje?
    RTG snimanje se ne preporučuje tijekom trudnoće, a svaki pacijent mora imati dodatnu zaštitnu pregaču. Pri dijagnostičkim postupcima kod djece razina zračenja se dodatno snižava.

    Je li proces snimanja dugotrajan i hoće li boljeti?
    Za one koji se boje, važno je naglasiti da je snimanje bezbolno, a snimke su gotove u nekoliko minuta. Nakon prikazivanja na računalu, pohranjuju se u digitalnom obliku u pacijentov karton ili se pohranjuju na neki od elektronskih medija.

    Koje su najčešće metode snimanja zuba?
    Postoji nekoliko tehnika snimanja zuba i čeljusti. Neke od njih su ortopantomogram (tzv. ortopan), intraoralna retroalveolarna snimka te CBCT snimka.

    Što je ortopan?
    Ortopan je rendgenska snimka koja prikazuje gornju i donju čeljust sa svim zubima, oba čeljusna zgloba i djelomičnim strukturama iznad usta (nosnom šupljinom i maksilarnim sinusima). Kako spada u tzv. ekstraoralne tehnike snimanja, tijekom snimanja film se nalazi izvan usta. Često se koriste kao orijentacijske snimke pri prvom pregledu kako bi stomatolog dobio uvidu stanje svih zubi i okolnih koštanih struktura. Također potreban je pri planiranju protetske terapije, u ortodonciji, oralnoj kirurgiji kod planiranja i postavljanja implantata te pri vađenju zubi koji nisu nikli.

    Što su to retroalveolalne snimke?
    Kad je potreban detaljan i kvalitetan prikaz određenog zuba, koriste se retroalveolalne snimke ili snimke s ugrizom u traku. Intraoralna retroalveolarna tehnika snimanja je tehnika gdje se film veličine 2×3 ili 3×4 cm stavlja u usta i snima se korijen, kruna i kost oko vrška korijena dva do tri zuba u prirodnoj veličini. To je iznimno važno kod endodontskih tretmana gdje se upalne reakcije najčešće pojavljuju u području korijena i na ovaj način rano otkrivaju i liječe.