Pedodoncija – dječja dentalna medicina

You are here: Home / Pedodoncija – dječja dentalna medicina

Što je pedodoncija?

Pedodoncija se bavi sveobuhvatnom prevencijom i liječenjem zubi djece. Dječja dentalna medicina obuhvaća i deformacije i oboljenja čeljusti u predškolskoj i školskoj dobi. Preduvjet za zdrave mliječne, a kasnije i trajne zube djeteta je pravilna oralna higijena i prevencija karijesa. Ukoliko želite da Vaše dijete nauči brinuti o svojim zubima poželjno je da već pri pojavi prvih zubića započnete s pravilnom oralnom higijenom. Posjetite stomatologa kako bi se dijete upoznalo s okolinom i naviklo na redovne kontrole preglede.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o pedodonciji:

    Kada je pravo vrijeme za prvi kontrolni pregled?
    Prvu posjetu zubaru preporučujemo nakon pojave prvih mliječnih zubi. Naime, kada još nema potrebe za liječenjem dijete se može bez straha i kroz zabavu upoznati sa stomatologom, ordinacijom i uređajima koji se koriste pri liječenju te naučiti pravilno koristiti četkicu i četkati zube. Na ovaj način postižemo da odlazak stomatologu postane prirodan proces u očuvanju zubi, a kad bude potrebno dijete će biti spremno za eventualan popravak.

    Kada niču prvi zubi?
    Prvi zubići počinju nicati između 5. i 6. mjeseca života, a većini djece nikne svih 20 zubi do 3. godine života.

    Koliko su mliječni zubi važni?
    Mliječni zubi imaju izuzetno važnu ulogu u razvoju čeljusti jer čuvaju mjesto trajnim zubima i usmjeravaju njihov rast. Prvi trajni zubi će se pojaviti oko 6. godine, a mliječni će ispadati istim redom kako su i nikli.

    Moje dijete ima karijes na mliječnom zubu. Što sada?
    Mliječni zubi se popravljaju kao i trajni zubi. Vađenje pokvarenih mliječnih zubi nije preporučljivo jer čuvaju mjesto trajnima. Upalni procesi na ne popravljenim mliječnim zubima kasnije mogu izazvati mrlje na caklini trajnih zubi. Popravak mliječnih zubi prolazi bezbolno uz anesteziju, kao i kod odraslih.

    Što uzrokuje karijes kod djece?
    Karijes uzrokuje davanje slatkih napitaka iz bočice ili zaslađivanje dude osobito tijekom noći. Također može biti prekomjerno konzumiranje šećera (slatkiša) uz neadekvatnu higijenu.

    Kada niču trajni zubi?
    Gotovo svi trajni zubi će izrasti do 14. godine života. Roditelji se često zabrinu jer primijete da su trajni zubi žući od mliječnih te su često četiri gornja sjekutića razmaknuta. Nema razloga za strah jer će se razmak zatvoriti čim niknu ostali trajni zubi. Zadnji će ispasti mliječni kutnjaci i važno ih je sačuvati što duže zdravima zbog mjesta za njihove trajne nasljednike.

    Na što trebamo obratiti pozornost kod trajnih zuba?
    Posebnu pažnju obratite na prve trajne kutnjake. Oni niču iza mliječnih zubi stoga ih roditelji često ne primijete. Zbog pozicije na kojoj se nalaze njihovo čišćenje je otežano. Zbog otežanog čišćenja često se događa da ovi zubi budu potpuno razoreni karijesom.

    Što je pečaćenje zuba?
    Pečaćenje zuba je bezbolni proces zaštite jamica zuba pečatnom smolom kod trajnih pretkutnjaka i kutnjaka. Tako nastojimo spriječiti pojavu karijesa.

    Kako kod djece održavati zdrave zube?
    Uključite svoje dijete u cjelokupan proces pranja zubi. Perite ih zajedno kako bi dijete učilo iz Vašeg primjera, izaberite pastu za zube prema njegovoj želji i četkicu s mekanim vlaknima. Ne treba zaboraviti da u dobi od 6 godina djeca još nemaju razvijenu finu motoriku ruku i da trebaju pomoć kod četkanja zubi. Kao i kod odraslih, obavezna je iTop edukacija o oralnoj higijeni. Iako će se dijete buniti protiv pranja zubi, uloga roditelja je da vodi brigu o redovitoj oralnoj higijeni. Bitno je da dijete usvoji ovu naviku kao svakodnevnu i obaveznu te ostane motivirano.