Dentalna protetika

You are here: Home / Dentalna protetika

Što je dentalna protetika?

Dentalna protetika bavi se izradom protetskih nadomjestaka – zubnim krunicama i mostovima, djelomičnim i totalnim protezama te protezama na implantatima. Njima se nadomještaju zubi koji nedostaju. Dijeli se na fiksnu i mobilnu protetiku. Fiksna protetika podrazumijeva sve vrste krunica i mostova koji se cementiraju ili spajaju vijkom, dok mobilna protetika uključuje djelomične i totalne proteze te proteze na implantatima.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o dentalnoj protetici:

    Zašto su potrebni protetski nadomjesci?
    Ako ne održavate redovitu higijenu zubi dolazi do propadanja zubi, lošeg zadaha ili drugih promjena. Gubitkom zuba dolazi do pregradnje unutar čeljusnog zgloba te poremećaja funkcije žvakanja. Spušta se zagriz, opterećenja na zubima su pretjerana pa dolazi do propadanja kosti i drugih potpornih tkiva. Protetskom opskrbom sprječavamo nepoželjne kretnje zgloba, a žvačnu funkciju dovodimo u prvobitan položaj.

    Kada odabrati fiksnu, a kada mobilnu protetiku?
    Odabir fiksne ili mobilne protetike ovisi o broju i rasporedu zubi u čeljusti, kao i procjeni stomatologa o najboljem rješenju.

    Tko izrađuje protetske nadomjestke?
    Protetske nadomjestke izrađuje dentalni laboratorij uz prethodne konzultacije sa stomatologom. Uspjeh leži u potpunoj posvećenosti pacijentu, dobroj komunikaciji i bliskoj suradnji laboratorija i ordinacije.

    Kako izgleda proces izrade nekog protetskog nadomjeska?
    Početak procesa započinje brušenjem zubi. Izbrušene zube potrebno je zaštiti privremenim plastičnim krunicama do izrade novih trajnih krunica ili mostova. Plastične krunice služe i kao probni model prema kojem pacijent može vidjeti kako će budući rad izgledati.

    Kako održavati higijenu protetskih nadomjestaka?
    Održavanje oralne higijene od izuzetne je važnosti, a posebice kod pacijenata s protetskim nadomjescima. Na spoju zuba i nadomjeska može doći do nakupljanja plaka. Neadekvatnim čišćenjem stvara se kamenac i bakterije prodiru do zuba i zubnog mesa. Neovisno kojeg je materijala nadomjestak, pravilno održavanje oralne higijene je nužno i uvjetuje njegov rok trajanja. Ne smijemo zaboraviti kako mehaničko čišćenje mora biti prva opcija te ga se nikako ne bi trebalo poistovjetiti sa korištenjem vodica za ispiranje. Bilo riječ o fiksnim ili mobilnim nadomjescima, pravilnim održavanjem oralne higijene održava se njihova funkcija i trajnost. (poboldano-prebaciti na uslugu dentalna higijena i edukacija)