Ortodoncija se bavi korekcijom nepravilnosti u položaju zubi i međučeljusnim odnosima. Korekcije izvodimo pomoću ortodontskih naprava tj. aparatića za zube. Postoje dvije vrste aparatića- fiksni i mobilni aparatići.
ŽELIM SE NARUČITI
Saznajte nešto više o ortodonciji:
Koja je razlika između fiksnog i mobilnog aparatića za zube?
Fiksni aparatić ne možemo skidati i vaditi iz usta jer je fiksiran za zube bravicama i žicom, dok mobilni možemo. Odabir aparatića ovisi o individualnim potrebama terapije svakog pacijenta.
Koliko dugo moram nositi aparatić?
Trajanje terapije je individualno i ovisi o težini ortodontske anomalije te vrsti aparatića. Također ovisi i o redovnim kontrolnim ortodontskim pregledima i upornosti pacijenta. Zbog tendencije povratka zubi u svoj prvobitni položaj, nakon skidanja aparatića potrebno je nositi žičanu i plastičnu retenciju te dolaziti na redovne kontrolne preglede.
Mogu li jesti s aparatićem?
S fiksnim ortodontskim aparatićem može se jesti, ali važno je pritom voditi brigu o pravilnoj oralnoj higijeni. Za razliku od fiksnog, mobilni aparatići se skidaju pa ne postoje smetnje prilikom jela.
Hoće li nošenje aparatića biti bolno?
Bol ovisi o subjektivnom osjećaju svakog pacijenta. U pravilu ne.
Što su žičane i plastične retencije i zašto se one nose?
Nakon završetka terapije potrebno je nositi retencije kako bi se očuvao zagriz te spriječilo vraćanje zubi u početni položaj. Žičana retencija izrađuje se na unutarnjim (nevidljivim) dijelovima zuba, a plastična retencija preko cijele čeljusti.
Koliko dugo moram nositi retencije i kada ih mogu skinuti?
Redovnim kontrolnim pregledima naši terapeuti odlučuju o postupnom smanjenju nošenja retencija kao i o potpunom skidanju. Stoga možemo reći da i nakon skidanja aparatića pacijent je i dalje u ortodontskoj terapiji kako bi se očuvali dobiveni rezultati.