Oralna kirurgija

You are here: Home / Oralna kirurgija

Što je oralna kirurgija?

Oralna kirurgija bavi se kirurškim zahvatima na zubima, desnima, čeljusti ili okolnim strukturama usne šupljine i lica. Kirurški zahvati izvode se temeljem dijagnostike i prema uputi stomatologa. Kirurškim zahvatom može se riješiti bol, oticanje, upala i drugo. Ukoliko upala nije pravovremeno izliječena, može doći do gubitka zuba.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o oralnoj kirurgiji:

    Koji zahvati se izvode u oralnoj kirurgiji?
    Neki od zahvata koji se uspješno izvode su vađenje zuba i zubnih korijena, podizanje sinusa, nadomještanje kosti, a ujedno omogućava i rješenje boli, anomalija i ozljeda usne šupljine.

    Zašto sam ja potencijalni kandidat za oralno kirurški zahvat?
    Razlozi zbog kojih biste mogli biti potencijalni kandidat za oralnu kirurgiju jesu; opsežan karijes, slomljeni zub, bolesti desni, zadržani zubi, nedostatak zuba, gubitak kosti u čeljusti, karcinom usne šupljine i drugi. Neki od zahvata koji se često izvode su vađenje zuba, presađivanje zubne kosti, ugradnja zubnih implantata, parodontološka kirurgija, korektivna operacija čeljusti te rascjepa usne i nepca.

    Koji se zahvat najviše izvodi u oralnoj kirurgiji?
    Najčešće korištena vrsta oralne kirurgije je ekstrakcija odnosno vađenje zuba. Ono se preporuča ako imate iznimno velik karijes, bolest desni (parodontitis), traumu zuba ili komplikacije kod rasta umnjaka. Vađenje zuba u nekim slučajevima postupak je kojim se usna šupljina priprema za protezu ili neke druge protetske nadomjestke. U našoj ordinaciji cilj je spasiti prirodne zube kada god je to moguće, no ponekad je vađenje zuba nužno za očuvanje cjelokupnog oralnog zdravlja.

    Kako izgleda oporavak nakon vađenja zuba?
    Postoperativne preporuke često podrazumijevaju stavljanje obloga na mjesto operacije, uzimanje analgetika ili antibiotika kako bi se skratilo vrijeme oporavka. Neophodno je i provođenje oralne higijene, ispiranje usta i izbjegavanje vruće hrane i pića, pušenje i pijenje. Kirurški zahvat rezultirat će nestankom boli, smanjenjem otekline ili infekcije.

    Zašto je važno da izvađeni zub što prije zamijenim novim?
    Iznimno je važno voditi računa o što bržem nadoknađivanju zuba koji nedostaje, bilo to implantatom ili nekim drugim protetskim rješenjem. Razlog tome je pomicanje susjednih zuba i zuba u suprotnoj čeljusti u prazne prostore što uzrokuje nepravilan položaj zubi, loš zagriz te oštećenje struktura žvačnog sustava. Ukoliko dođe do gubitka kosti u čeljusti potrebno ju je nadomjestiti zubnim koštanim transplantatom.