Parodontološka obrada

You are here: Home / Parodontološka obrada

Što je parodontološka obrada?

Parodontološka obrada je stomatološka terapija koja se bavi liječenjem parodontnih bolesti, odnosno oboljenja koje zahvaćaju meko i tvrdo tkivo koje okružuje zube. To uključuje desni, kosti i ligamente koje drže zube u čeljusti.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o parodontološkoj obradi:

    U kojim situacijama je potrebno odraditi parodontološki zahvat?
    Parodontološka obrada se koristi za liječenje bolesti desni, kao što su gingivitis i parodontitis te uključuje niz postupaka koji su usmjereni na uklanjanje naslaga sa zuba i korijena zuba, uklanjanje kamenca te čišćenje desni i džepova oko zuba. Ova vrsta terapije se također može koristiti za vraćanje zdravlja desni i podupiranja oporavka nakon postavljanja implantata, korekcije estetskog izgleda zuba i osiguranje optimalnog oralnog zdravlja.

    Kako izgleda proces parodontološkog zahvata?
    Parodontološka obrada se često izvodi u stomatološkim ordinacijama pod nadzorom stručnjaka za parodontologiju, a postupak se može izvoditi i trajati od jednog do nekoliko termina ovisno o težini bolesti. Prvo se obavlja detaljan pregled pacijenta i procjena stanja desni i zuba. Potom se izvodi profesionalno čišćenje zuba i uklanjanje naslaga (zubnog plaka i kamenca) s površine zuba i korijena. Ako se ustanovi da postoji parodontalni džep (prostor između desni i zuba), tada se izvodi dubinsko čišćenje džepa kako bi se uklonile bakterije i infekcija.

    Što je to parodontalni džep?
    Parodontalni džep je prostor između desni i zuba koji se pojavljuje kada se desni povuku od zuba. To je znak parodontalne bolesti koja uključuje upalu i infekciju desni, kosti i ligamenata koji podržavaju zube. Bakterije u zubnom plaku su glavni uzrok parodontalne bolesti i stvaranja parodontalnih džepova. Ako se parodontalnog džep ne liječi može doći do oštećenja koštanog tkiva i gubitka zuba. Stoga je važno redovito posjećivati stomatologa kako bi se bolest dijagnosticirala i liječila u ranoj fazi.

    Što ako dođe do većih oštećenja oko zubi?
    U slučaju da postoji veća oštećenja zubnog tkiva ili kosti oko zuba, može biti potrebna kirurška intervencija kako bi se ispravila situacija. U tom slučaju, stomatolog će izraditi plan liječenja koji uključuje kirurške zahvate poput parodontalne terapije ili ugradnju koštanih graftova.

    Na koliko zahvata ću morati doći?
    Sam zahvat parodontološke obrade može varirati ovisno o stupnju težine bolesti i opsegu potrebnih postupaka. Obično se koristi lokalna anestezija koja će spriječiti osjet bolova tijekom postupka.

    Jesu li ti zahvati bolni?
    Prvo se obavlja profesionalno čišćenje zuba i uklanjanje naslaga, što obično ne uzrokuje bol. Međutim, ako se izvodi dubinsko čišćenje džepova ili kirurški zahvat, tada pacijent može osjetiti blagu nelagodu. Stomatolog će prilagoditi anesteziju kako bi se smanjila nelagoda i bol tijekom postupka. Nakon postupka, pacijent može osjetiti neke nuspojave poput osjetljivosti zubi ili blage boli u desni, ali to obično prolazi unutar nekoliko dana. Stomatolog će dati pacijentu upute kako pravilno održavati oralnu higijenu nakon zahvata kako bi se spriječile daljnje komplikacije i ubrzao proces zacjeljivanja. U svakom slučaju, važno je naglasiti da stomatolozi koriste najmodernije tehnologije i materijale kako bi se smanjio osjet boli i nelagode tijekom zahvata, te kako bi se postigao najbolji mogući rezultat.

    Što kada liječenje završi?
    Nakon što se izvrši liječenje, pacijent će dobiti detaljne upute o oralnoj higijeni i o tome kako održavati zdrave desni i zube kod kuće. Redoviti posjeti stomatologu i pravilna oralna higijena su ključni kako bi se spriječile daljnje parodontalne bolesti i održalo zdravlje zuba i usne šupljine.