Kompozitne ljuskice

You are here: Home / Kompozitne ljuskice

Što je injekcijska tehnika kompozitnih ljuskica?

Injekcijska tehnika kompozitnih ljuskica bavi se primjenom tankih slojeva kompozita na prednje zube kako bi se promijenio njihov oblik, veličina i boja bez brušenja zuba zbog čega se često naziva i “non-prep” tehnika.

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o injekcijskoj tehnici:

    Koji zubi su pogodni za kompozitne ljuskice?
    Injekcija tehnika se obično primjenjuje na zube gornje i donje čeljusti u fronti. Kompozitni materijal se nanosi sloj po sloj dok se ne postigne željeni oblik i estetika osmijeha. Ova tehnika je manje invazivna i ne uzrokuje nelagodu kod pacijenata, a usprkos tome što je relativno nova u estetskoj stomatologiji već se pokazala kao učinkovit način za postizanje prirodnog i estetski privlačnog osmijeha.

    Kako znam da sam kandidat za ovakvu tehniku?
    Non-prep injekcijska tehnika je posebno korisna za pacijente koji ne žele izgubiti zdravu zubnu strukturu kroz brušenje ili koji se boje stomatoloških postupaka Osim toga, non-prep ljuskice su jeftinije i zahtijevaju manje vremena nego drugi protetski radovi koji dolaze nakon brušenja zuba. Međutim, važno je napomenuti da ova tehnika nije uvijek prikladna za sve pacijente ili sve estetske probleme. Stomatolog će procijeniti odgovarajuću tehniku ovisno o individualnom slučaju.

    Koje defekte je moguće ispraviti ovom tehnikom?
    Ova tehnika obično se primjenjuje na prednjim zubima, a može se koristiti za korekciju različitih estetskih problema, poput razmaka između zuba, neproporcionalnih zuba, zuba koji su tamniji ili više istrošeni. Dakle indikacija za ovu tehniku su lagane rotacije zuba, diskoloracije ili defekti na vanjskoj strani zuba.

    Kako izgleda postupak izrade ljuskica ovom tehnikom?
    Za primjenu ove tehnike važno je napraviti dijagnostiku i plan terapije. Nakon razgovora sa pacijentom stomatolog će napraviti 3D scan ili otisak zuba kako bi se izradio model koji će se koristiti za izradu ljuskica. Ljuskice se obično izrađuju od kompozitnog materijala koji se odabere tako da se podudara s bojom zuba pacijenta. Nanošenjem kompozita u slojevima te njegovim oblikovanjem i poliranjem dolazi se do željenih rezultata.

    Postoje li neki rizici za oštećenje zuba prilikom izrade kompozitnih ljuskica?
    Kao i kod bilo kojeg drugog stomatološkog zahvata, postoje potencijalni rizici i nuspojave povezane s primjenom ove tehnike. Na primjer, pacijent može osjetiti nelagodu ili osjetljivost nakon postupka, a moguće su i druge komplikacije, poput odvajanja ljuskica ili oštećenja zuba. Međutim, ako se primjenjuje ispravno, non-prep injekcijska tehnika može biti učinkovit način za postizanje željenog estetskog rezultata uz minimalnu nelagodu pacijenta.