[cmsms_row data_width=”boxed” data_padding_left=”3″ data_padding_right=”3″ data_color=”default” data_bg_color=”#ffffff” data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_color_overlay=”#000000″ data_overlay_opacity=”50″ data_padding_top=”0″ data_padding_bottom=”50″][cmsms_column data_width=”1/1″][cmsms_image align=”left” animation_delay=”0″]3244|https://amarella-studio.eu/wp-content/uploads/2014/07/Baby-2-300×200.jpg|medium[/cmsms_image][cmsms_text animation_delay=”0″]

Udahnite duboko i opustite se.

Sad zažmirite i zamislite iritantni zvuk zubarske bušilice koja vam lagano prodire do mozga, vibracije koje vam tresu cijelu čeljust dok vam se dlanovi znoje, a ruke grčevito stišću ručke stolca.

Ne možete disati i želite pobjeći iz te iritantne bjeline oko vas i tog zvuka koji ne prestaje i sistematski uništava svaku stanicu u vašem tijelu??

Želite vrištati ali usta su vam puna cjevčica, pumpica i te odvratne bušilice koja prijeti da se zabode u vaše zubno meso i bojite se da će te je progutati i da će tu ostati zauvijek…

Još ste tu???

Ma, to nije stvarno, to je SAMO vaš strah od zubara i postoji SAMO u vašoj glavi. Vi ste zamislili ove slike u svojoj glavi čim ste pročitali na vratima „dentalna patologija“ i te dvije strašne riječi zarinule su se u mozak i potpuno zarobile vaš um i tijelo.

Sad se opustite i ponovo udahnite. Hajdemo skinuti onu groznu pločicu s vrata i staviti npr. cvjetiće ili sloniće? Jel’ bolje?

Malo, zar ne? ( Ali iza vrata i dalje čuči ona patologija i čeka na vas).

Jeste li razmislili ikad, mislim stvarno ikad, što znače te dvije riječi? Znate, to je samo pametan naziv za granu stomatologije, sastavljen od riječi  iz latinskog i grčkog da bi ga svi stomatolozi u svijetu razumjeli. Dentalna dolazi od latinske riječi za zub ,“ dens“,  a patologija od dvije grčke riječi, „ pathos – bol ( to vam je poznato?) i „logos“ – misao, riječ ( a o čemu bi drugom razmišljali kod stomatologa?).

Znači, dentalni patolog bi bio majstor koji se bavi i razmišlja o vašim patnjama sa zubima.

Kao što vodoinstalater razmišlja o vašim cijevima za vodu. Njega se sigurno ne bojite, je l’ tako?

Dakle, riješimo se prvog straha: stomatolog koji se bavi dentalnom patologijom je majstor koji će vam pomoći da vas prestane boljeti zub i bezbolno ga popraviti. Ako vam je lakše, zamislite ga sa šiltericom na glavi i šiberom u stražnjem džepu. Ipak, mora se malo praviti važan jer je dugo išao u školu i ne može na vrata napisati „majstor za zube“, jer onda sigurno ne biste došli.

Kako majstori danas koriste sve naprednije alate, tako i kod stomatologa više nećete pronaći stolce za razvlačenje i francusku čizmu, nego udobna ergonomska sjedala koja vam omogućavaju da se ugodno smjestite i opustite. Neće vas vezati ni mučiti, jer to je samo skup krevet koji  vama treba omogućiti da zaboravite na svoje patnje.

A sad o bušilici s početka priče.

Priznajte, kad ste bili zadnji put kod stomatologa? Pet, deset godina? Više????

Da ste išli redovito, znali biste da bušilice već desetljećima ne zuje, a zbog uvođenja nanotehnologije u stomatologiju i korištenja naprednijih materijala za ispunu zuba, koristi ih se sve kraće i za sve manje zahvata. Uz to, danas stomatolozi imaju i puno tanja svrdla pa popravak zuba često nećete ni osjetiti.

Ako se još malo bojite, porazgovarajte ranije sa stomatologom i on će vam rado objasniti cijeli postupak prije samog izvođenja. Nekim ljudima je lakše kad unaprijed znaju kako će teći cijeli zahvat ili kad prate cijeli postupak u ogledalu ispred sebe.

Nekad su anestezije za popravak zuba bile rijetke i utrnula bi vam čeljust na cijeli dan. Danas stomatolozi koriste jako tanke iglice koje nećete ni osjetiti i ciljano umrtvljuju zub koji morate popraviti.

Jel sad sve jasno? Klimnite ako je i hrabro pokucajte. Hajde, ne bojte se. Vidjet će te da vas iza vrata čeka nasmiješena osoba  koja vam želi pomoći.

[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]