SUHA USTA

Probudili ste se usred noći s neopisivim osjećajem žeđi, jesu li i vama suha usta ?

Meni svakako jesu i to smatram normalnim. Moj posao zahtjeva puno razgovora, a uglavnom zaboravim držati čašu s vodom ili bočicu vode pokraj sebe, pa već pri kraju osmosatnog radnog vremena imam osjećaj da bi mogla popiti jednu cijelu rijeku.

Iako je zdravo piti dovoljno tekućine, na to često zaboravljamo. Srećom, postoje razne aplikacije koje nas podsjećaju o pijenju te prozirne tekućine koja život znači. No to je kratkoročna suhoća usta koja se može pojaviti ako ste pod stresom, u stanju uznemirenosti ili patite od depresije. Kratkoročna suhoća se lako može riješiti mućkanjem vode u ustima , žvakanjem žvakaće, te naravno odmorom nakon turbulentnih događaja.

Što se događa ako se radi o dugoročnoj suhoći usne šupljine?

Dakle, da razjasnimo jednu stvar: bilo da se radi o kratkoročnoj ili dugoročnoj suhoći usne šupljine imajte na umu da se radi o simptomu. Ovaj simptom je mojoj majci ukazao na dijabetes. Razlozi suhoće mogu biti razni, uglavnom se radi o vama već poznatim bolestima poput metaboličke, imunološke ili neke zloćudne bolesti, te zbog uzimanja nekih lijekova, liječenja zračenjem i neuroloških poremećaja.

Jeste li znali da preko 400 lijekova može prouzročiti suhoću usne šupljine?

Uglavnom se radi o lijekovima protiv povišenog krvnog tlaka, antidepresivima, lijekovima za izmokravanje. Dijagnoza ovog simptoma koji se stručno zove xerostomia se postavlja ambulatno, mjerenjem količine lučenja sline u određenom vremenu (tkz. sijalometrija). Naravno, ako se ne radi o bolestima žlijezda slinovnica tada vas liječnik upućuje na daljnje pretrage. Suhoća usne šupljine, kao bolest je zapravo jako neugodna pa čak i bolna. Peckanje i žarenje sluznice usta osobito jezika stalno je prisutno,a sluznica usne šupljine je suha, raspucana i crvena. Kod ove bolesti govor i žvakanje su otežani, a suha sluznica podliježe čestim ozljedama te bakterijskim i gljivičnim infekcijama ( kandidijaza). Povećana je i sklonost nastanka karijesa.

No, ništa od navedenog ne morate imati. Starenjem također dolazi do smanjenja lučenja sline, pa tako i do sindroma suhih usta.

Kako liječiti xerostomiu ?

Istraživanja provedena u SAD-u i Velikoj Britaniji pokazuju kao 30 % stanovnika pati od sindroma suhih usta. Liječenje se provodi ovisno o uzroku suhoće u ustima. No, u ovim jednostavnim/kratkoročnim slučajevima dovoljno je promućkati usta vodom, žvakati žvakaću ili cuclati kiselkasti bombon. Ako to ne pomaže, obratite se svom liječniku ili stomatologu da vam predloži slijedeći korak.

I na samom kraju nemojte biti zarobljenici svoga tijela. Održavajte redovnu higijenu i hidrataciju. Ne dozvolite da bilo koji simptom ovlada vama. Vodite brigu o sebi jer ste Vi „Svoga tela gospodar“.