
Danas je aparatić za zube postao poput modnog dodatka, svi ga moraju i žele nositi.
Ipak, ne zaboravite da je ortodont taj koji odlučuje tko i zašto ga treba nositi. Jednom kad se fiksni aparatić postavi, ostaje na vašim zubima dok u potpunosti ne ispravi sve anomalije čeljusti i zuba.
Suvremene tehnologije u dentalnoj protetici su toliko napredovala u posljednjih dvadesetak godina da se jednostavnim dijagnostičkim postupcima lakše i ranije otkrivaju nedostaci kod položaja čeljusti i zubi. Zato danas češće susrećemo djecu i odrasle s aparatićima za zube nego ranije.
Iako ga više djece nosi, to ne znači da ga svi trebaju nositi. Fiksni aparatići trebaju onim mlađim pacijentima kojima su izrasli svi trajni zubi, a imaju veće anomalije koje je važno ispraviti iz zdrastvenih razloga, kao u slučajevima jako rotiranih zubi ili zubi koji niču na pogrešnom mjestu u čeljusti.
Za mnoge se fiksni aparatić pretvorio u svojevrsni modni dodatak, ali ne zaboravite, ipak je ortodont taj koji odlučuje da li postoje indikacije za njegovo nošenje a kad se aparatić konačno postavi, potrebno ga je stalno nositi : 24 sata dnevno, kad ste ljuti, umorni i bolesni. Ova se mala fiksna stvarčica koja radi čuda u čeljusti, sastoji od prstenova i žica i postavlja na prve trajne zube. Njezine bravice sa žičanim lukovima u svakom utoru, pojedinačno se lijepe na svaki zub i otežavaju svakodnevno pranje zubi. Prvih nekoliko dana, svim pacijentima je jednako neprirodno i neugodno nositi toliku aparaturu u ustima, a zubi mogu postati i osjetljiviji zbog sile koja djeluje na njih. Česte su i početne iritacije sluznice usana i obraza koje je moguće spriječiti ili barem ublažiti, oblaganjem bravica i žica slojem voska. Tijekom nošenja aparatića, zubi se pomiču s jednog mjesta na drugo, a kost s početnog položaja zuba nestaje, kako bi se izgradila na novom dijelu čeljusti. Ovo pomicanje vas ne treba posebno zabrinjavati, jer se paradontne pukotine oko zuba prirodno povećavaju kako bi se zub mogao kretati.
Tijekom nošenja fiksnog aparatića puno je teže jesti, pa je bolje izbjegavati ljepljivu i tvrdu hranu (bombone, žvakače, orašaste plodove) jer mogu odlijepiti ili potrgati bravicu. Hranu je potrebno rezati na manje komadiće i pažljivo žvakati.
Kako su zubi obljepljeni bravicama, ostaci hrane se lako zadržavaju na utorima i žicama i zube je potrebno prati zube nakon svakog obroka; osim klasičnom četkicom, ostatke hrane i naslaga lakše će te ukloniti i upotrebom interdentalne četkice, konca ili tuša za zube.
Uz klasične bravice koje drže žičane ili gumene ligature, danas postoje i samoligirajuće bravice, gdje žičani luk u utoru, pridržava klip ili vratašca koja se otvaraju i zatvaraju. Zbog lakšeg održavanja higijene usta, ovaj je model bravica sve popularnije jer bitno smanjuju broj posjeta zubaru i skraćuju ukupno trajanje terapije.
Ovisno o anomaliji i vašim željama, u našoj ordinaciji, pronaći ćemo najbolje rješenje za Vas, a ortodontskom terapijom, Vaše dijete ili Vi dobit će te prekrasan osmijeh i poboljšanu harmoniju lica te pravilnu okluziju, važnu za cijeli orofacijalni sistem.
Ključne riječi: fiksni aparatić za zube, ortodont, dentalna protetika, jako rotirani zubi, zubi koji niču na pogrešnom mjestu, bravice, žičani lukovi u utoru, iritacija sluznice usana i obraza, paradontne pukotine, interdentalna četkica, zubni konac, tuš za ispiranje zubi, žičane ligature, gumene ligature, samoligirajuće bravice, ortodontska terapija, okluzija, orofacijalni sistem