Parodontologija

You are here: Home / Parodontologija

Što je parodontologija?

Parodontologija se bavi liječenjem mekih i tvrdih tkiva oko zuba koja omogućuju njegovu stabilnost u čeljusti. Kod loše oralne higijene dolazi do nakupljanja bakterija i plaka u ustima. Ako se redovito i temeljito ne uklanjaju, uzrokuju akutne, a na kraju i kronične upale okolnog zubnog tkiva. Kada se akutna površinska upala tkiva (gingivitis) postupno proširi u dublje slojeve, dolazi do kronične parodontne bolesti poznate pod nazivom „parodontoza“ (parodontitis).

ŽELIM SE NARUČITI

    Vaše ime i prezime (obavezno)

    Vaš e-mail (obavezno)

    Vaš kontakt broj (obavezno)

    Vaša poruka

    Saznajte nešto više o parodontologiji:

    Zašto dolazi do parodontoze?
    Iako ponekad postoje genetske predispozicije koje utječu na razvoj bolesti, najčešći uzrok je nepravilna i nedovoljna higijena usne šupljine, pušenje, dijabetes, hormonski disbalans ili stres.

    Kako prepoznati prve simptome parodontoze?
    Krvarenje zubnog mesa, preosjetljivost, zadah iz usta i crvenilo prvi su simptomi bolesti. Zabrinjavajuće je da iako 50% stanovništva ima neki oblik parodontne bolesti, većina ne prepoznaje simptome, ne reagira na prva upozorenja tijela i ne obraća se svom stomatologu.

    Može li se spriječiti gingivitis i parodontitis?
    Gingivitis se može spriječiti, dok se parodontitis ne može. Važno je znati da moramo reagirati već kod prvih pojava gingivitisa. Načini kojima sprječavamo gingivitis su: pravilna oralna higijena (iTop), profesionalna čišćenja i češći redovni kontrolni pogledi. Iznimno je važno naglasiti da ako se liječenju ne pristupi na vrijeme, dolazi do postupnog gubitka koštanog tkiva i na kraju samih zubi. Iako se parodontoza ne može izliječiti, može se držati pod kontrolom.

    Što se događa u usnoj šupljini ako ne operem zube nakon jela?
    Na površini zuba se već 20-tak minuta nakon jela počinje stvarati tanki sloj glikoproteina iz sline. On u početku ne sadrži bakterije, ali postaje odgovarajuća hranjiva podloga za naseljavanje bakterija. Njihovim nakupljanjem nastaje zubni plak. Bakterije, mikroorganizmi, virusi, enzimi, ostaci hrane i odumrle stanice u zrelom zubnom plaku se čvrsto lijepe uz zub i slina ih više ne može ukloniti. Može ih se ukloniti samo temeljitim čišćenjem zubnom četkicom i pastom te upotrebom antiseptičkih tekućina.

    Zašto imam zubne naslage koje ne mogu samostalno ukloniti?
    Zubne naslage koje se ne uklanjaju redovito, nakon sedam dana počinju upijati minerale iz sline. Nastaju tvrde bijele ili žućkaste nakupine u području spoja zuba i zubnog mesa – zubni kamenac. Može se primijetiti s unutrnje strane donjih prednjih zubi i na vanjskoj strani gornjih kutnjaka. To su mjesta gdje se nalaze žlijezde slinovnice. Osim nedovoljne i nepravilne oralne higijene, stvaranje zubnog kamenca ovisi o sastavu sline, genetskim predispozicijama, ortodontskim anomalijama, protetskim radovima te neadekvatnim i dotrajalim ispunima. Bakterije u zubnom kamencu svojim metabolizmom (kiseline i toksini) narušavaju strukturu cakline i dovode do nastajanja upale zubnog mesa i karijesa.

    Čime se uklanja zubni kamenac?
    Kamenac odstranjujemo ručnim ili ultrazvučnim instrumentima koji razbijaju tvrdu strukturu kamenca i omogućuju njegovo uklanjanje. Zatim se površina zuba polira kako bi se potpuno uklonile zaostale naslage i ponovo dobila glatka i sjajna površina zuba. Skidanje kamenca obavljamo u jednom dolasku i preporučuje se barem dva puta godišnje. Prilikom redovnog kontrolnog pregleda važno je provesti postupak pjeskarenja, čišćenja kamenca i poliranja površine zuba. Na taj način dodatno štitimo zube od karijesa i parodontoze.

    Možemo li spriječiti stvaranje zubnog kamenca?
    Stvaranje zubnog kamenca ne možemo u potpunosti spriječiti, ali dobrom higijenom i redovitim uklanjanjem naslaga možemo ga kontrolirati. Razvojem bolesti, prostori uz zub se sve više produbljuju i sve veće površine zubnog mesa i kosti propadaju. S vremenom zub gubi prirodnu stabilnost, postaje klimav i dolazi do ispadanja.

    Kako izgleda proces takvog liječenja?
    Stomatolog će kliničkim pregledom, testovima i rendgenskim snimkama čeljusti utvrditi tip i stadij bolesti te preporučiti odgovarajuću terapiju. Ako kod pacijenta već postoje oštećenja periodonta, potrebno je dubinski očistiti korijen zuba kako bi se i ondje uklonio plak i kamenac. Ovaj se postupak radi pod anestezijom. Na taj način mijenja se bakterijska flora u ustima pacijenta i bolest usporava.